AGAR-AGAR (genera Gelidium, Gracilaria et Euchemia) – morska roślina, którą stosuje się w stanie suszonym jako żelatynę. Można ją zastąpić spożywczą.
ANYŻEK GWIAZDKOWY (Illicum verum) – nasiona rośliny z rodziny magnoliowatych, przypominające ośmioramienną gwiazdę, której wierzchołki zawierają torebki nasienne z aromatycznym olejkiem nadającym potrawom charakterystyczny smak i zapach. Aczkolwiek anyżek gwiazdkowy jest zupełnie inną rośliną niż anyż, do złudzenia przypomina go w smaku (jest może nieco gorzkawy w porównaniu z anyżem) i z powodzeniem można nim anyżek gwiazdkowy zastąpić.
CHIŃSKIE GRZYBY – przypominają z wyglądu pieczarki, smakiem jednak – raczej rydze. Jest wiele odmian tych grzybów i rosną jedynie w krajach orientalnych. Zazwyczaj stosuje się je w postaci suszone (przed użyciem namoczyć je na 20-30 minut w letniej wodzie), rzadziej jako świeże, zawsze usuwając trzon (nóżkę). Można je zastąpić pieczarkami lub rydzami lekko obgotowanymi w bardzo małej ilości wody.
CZARNE SOLONE ZIARNA SOI – solone i sfermentowane ziarna czarnej odmiany soi, które stosuje się w kuchni chińskiej do poprawienia smaku potraw z owoców morza i mięsnych – smażonych lub gotowanych na parze. Można je zastąpić konserwowanymi kaparami.
DAIKON – długa, biała rzodkiew, mierząca od 15 do 80 cm. Daikon jest najsmaczniejszy w zimie, ponieważ ma wówczas łagodny smak i jest bardzo kruchy. Używany w kuchni Chin, Japonii i Korei najczęściej jako składnik lub dodatek do dań duszonych i sałatek. Można go zastąpić białą rzodkiewką „sopel lodu” lub rzepą.
DŻEM SEZAMOWY – przyprawa sporządzona z ziarna sezamowego, o smaku orzechowym. Można go zastąpić mieszając 2 łyżeczki oleju sezamowego i 3 łyżki zmielonych surowych orzechów arachidowych oraz łyżeczkę oliwy z oliwek.
GARAM MASALA – kombinacja przypraw często stosowana w kuchniach orientalnych (przede wszystkim w hinduskiej), tak jak w kuchniach europejskich sól i pieprz. Przyprawę Garam Masala można przygotować w następujący sposób: zemleć i wymieszać 2 łyżki pieprzu tureckiego, 2 łyżki kolendry, 3 łyżki kminku, łyżeczkę kardamonu, 2 łyżeczki zmielonego cynamonu, 2 łyżeczki zmielonych goździków; przechowywać w szczelnie zamkniętym naczyniu.
GINGKO (Gingko bilboa) – drzewo z rodziny nagozalążkowych, którego żółte owoce (orzechy) są jadalne. Orzechy gingko – lekko gorzkie w smaku – mają dość szerokie zastosowanie jako składnik lub dodatek do wielu potraw kuchni orientalnej. Często stosowane są w postaci konserwowanej. Orzechy gingko można zastąpić małymi młodymi ziemniakami lub salsefią.
GLUTASÓL – glutaminian sodu (chińska nazwa Ve-tsin) – cenny składnik w procesie przemiany materii, ponadto doskonale poprawia smak potrawy. Pierwotnie glutaminian sodu uzyskiwano drogą ekstrakcji białka zbożowego. Obecnie ekstrahuje się go również z białka kukurydzy i ziarna sojowego. Wynaleziono również metodę syntetycznego otrzymywania glutaminianu sodu, co znacznie obniża koszty jego produkcji. W Polsce glutaminian sodu jest sprzedawany pod nazwą „Glutasól”
IMBIR (Zingiber) – roślina przypominająca lilię; jej roczne korzenie są stosowane jako przyprawa bądź w postaci świeżej, bądź suszonej. Najstarsza, najbardziej popularna i charakterystyczna przyprawa w kuchni Dalekiego Wschodu. Świeży korzeń imbiru można zastąpić imbirem sproszkowanym, przyjmując, że plaster imbiru jest równy 1/3 łyżeczki imbiru sproszkowanego. Imbir znakomicie poprawia smak potraw; zalecany jest zwłaszcza przy sporządzaniu potraw z ryb morskich, gdyż usuwa niemiły czasem ich smak i zapach, nie zmieniając jednocześnie delikatnego smaku ryb.
KAMABOKO – przyprawa szeroko stosowana w kuchni japońskiej; przyrządza się ją ze zmielonego mięsa ryby ugotowanego na parze z dodatkiem środków zagęszczających.
KAMPIO – miąższ specjalnie suszonego owocu rośliny z rodziny dyniowatych, który stosuje się jako dekorację lub jako włókno służące do związywania gołąbków, krokietów itp.
KAŁAMARNICA, czyli KALMAR– zwierzątko morskie (genera Loligo), które stosuje się jako składnik wielu potraw chińskich. Można ją zastąpić, stosując tę samą ilość wędzonej makreli, z dodatkiem łyżeczki anchois lub pasty rybnej na 10dkg wędzonej ryby.
KARDAMON (Elettaria cardamomum) – wysuszone owoce tej rośliny, należącej do rodziny imbirowatych, mają aromatyczny, ostry smak. Kardamon jest jednym z najważniejszych składników przyprawy curry, która jest szeroko stosowana w kuchniach orientalnych, a zwłaszcza w kuchni Indii.
KASZTANY WODNE – (Trapa natans et bicornis) – jadalne owoce rośliny z rodziny wiesiołka dwuletniego. Można je zastąpić młodymi małymi ziemniakami lub salefią.
KOLOKASJA (Colocasia esculenta) – roślina tropikalna, której mączyste korzenie mają szerokie zastosowanie w kuchniach narodów Środkowo-Wschodniej Azji.