Home Aktualności Krajalnica do ciast – w jaki sposób wybrać odpowiednią?

Krajalnica do ciast – w jaki sposób wybrać odpowiednią?

przez Andrzej
krajalnica do ciast - cukiernicza

Każda piekarnia, która wypieka różnego rodzaju ciasta chce, aby w sklepie prezentowały się estetycznie. Dlatego istotne jest odpowiednie pokrojenie ciasta na równe kawałki, które przyciągną wzrok klienta. Ponieważ piekarnia w ciągu jednego dnia może wyprodukować ogromną ilość ciast, ważne jest ich szybkie, ale również równe pokrojenie. W tym celu stosuje się krajalnice cukiernicze. Chcąc nabyć taką krajalnicę musimy wiedzieć czym się kierować, aby nabyć odpowiedni model.

Podstawowy podział krajalnic

Chcąc nabyć odpowiednią krajalnicę do konkretnej piekarni, należy się najpierw zastanowić jakie ciasta będą krojone przy pomocy tego urządzenia. Jeśli będziemy kroić biszkopt na warstwy, to trzeba zaopatrzyć się w krajalnicę poziomą. Jeśli natomiast chcemy pokroić tort lub sernik na kawałki, to potrzebna będzie krajalnica pionowa. Oba te typy krajalnic można zamówić w firmach, które posiadają w swojej ofercie urządzenia piekarnicze i cukiernicze, np. GUZ Technika Piekarnicza.
Krajalnice poziome przeznaczone są wyłącznie do krojenia poprzecznego świeżo wypieczonych wyrobów. Niektóre modele mogą w jednym cyklu przeciąć ciasto na dwie warstwy, inne na sześć, a jeszcze inne przecinają nawet do dwunastu warstw. Wszystko zależy od ilości noży w jakie jest wyposażona.
Krajalnice pionowe przeznaczone są wyłącznie do krojenia pionowego świeżo wypieczonych wyrobów. Kroją one ciasto na kawałki o różnych kształtach. Krajalnice przeznaczone do dzielenia ciasta znajdującego się w blachach, kroją je wyłącznie w prostokąty. Natomiast urządzenia do różnego rodzaju ciast, jak np. torty, rolady lub inne ciasta, mogą je podzielić na kawałki w kształcie prostokąta, trójkąta lub na plastry.

Czym powinna się charakteryzować dobra krajalnica?

Dobra krajalnica do ciasta musi mieć precyzyjną, automatyczną regulację położenia noży. Dzięki temu szybko będzie można zmienić rozmiar krojonych kawałków. Dobrze jeśli można samemu wybrać tryb sterowania urządzeniem- manualny lub automatyczny. Krajalnica do ciasta, np. z firmy GUZ Technika Piekarnicza, powinna być wyposażona w automatyczny system czyszczenia noży. Warto aby była dostosowana do obsługi zarówno przez osoby praworęczne jak i leworęczne. Dobre krajalnice wyposażone są w podwójny system noży. Ich ząbkowane ostrza poruszają się na przemiennie wobec siebie. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne cięcie wyrobu, bez uszkodzenia jego struktury. Krajalnice przemysłowe powinny posiadać wbudowany potencjometr, dzięki któremu będzie można dopasować prędkość transportera do prędkości linii produkcyjnej.

Wybór odpowiedniej krajalnicy uzależniony jest w głównej mierze od rodzaju ciasta produkowanego przez daną piekarnię. Dobór tego urządzenia powinien być także uzależniony od oczekiwanej wydajności. Do zastosowania przemysłowego należy wybrać krajalnicę, o dużej wydajności. Natomiast do zastosowania rzemieślniczego wystarczy urządzenie, które pokroi ok. 150 blach ciasta dziennie.

related articles

Napisz komentarz