Home Aktualności Zimne dania

Zimne dania

przez Andrzej

Zimne dania odgrywają w kuchni naddunajskiej niemałą rolę i stanowią samodzielną gałąź sztuki kulinarnej. Dania zimne mając taką samą wartość odżywczą jak dania gorące, wymagają dobrej znajomości „kuchni gorącej”, gdyż znakomitą część dań zimnych trzeba uprzednio ugotować, usmażyć lub upiec.

W zimnej kuchni można wykorzystać to, co pozostało z dań gorących, a więc kawałki mięsa, ryb, ugotowane w rosole warzywa itp. Dania zimne mają szerokie zastosowanie, gdyż obejmują nie tylko przystawki (cała gama kanapek, pasztety, auszpiki), ale również dania główne w postaci zup, dań z mięsa, drobiu, ryb podawanych z zimnymi sosami (zazwyczaj na majonezie), sałatkami i surówkami oraz desery.

Dania te umożliwiają zestawienie menu przy urządzaniu tzw. zimnego bufetu, który jest najbardziej praktyczną i wygodną formą przyjmowania gości. Przy zastosowaniu zimnego bufetu Pani Domu ma możliwość wszystko na czas przygotować i więcej czasu poświęcić gościom. Zimny bufet, od dawna stosowany na przyjęciach oficjalnych, powinien znaleźć szersze zastosowanie przy przyjmowaniu gości. Jadłospis zimnego bufetu należy zestawić tak, aby potrawy nie wymagały krajania i mogły być spożywane łyżką lub widelcem. Do podania jako danie główne nadają się zimne pieczone mięsa, pasztety, nadziewany drób (np. pierś indycza), ryby – z takimi dodatkami, jak sosy, sałatki, konserwowe ogórki, pikle. Wskazane jest, aby mięso lub drób pokrywać płynnym zimnym auszpikiem, dla utrzymania świeżego wyglądu (auszpik nie dopuszcza powietrza).

Zimne mięso i drób najlepiej podawać na owalnych półmiskach, ryby – na podłużnych. Kanapki tego samego rodzaju – na 0ddzielnych tackach, albo rzędami na jednej tacy: w jednym rzędzie jeden rodzaj kanapek. Kanapki powinny być estetycznie i kolorowo przybrane, ale ilość składników jednej kanapki nie powinna przekraczać pięciu.

related articles

Napisz komentarz