Kuchnia Dalekiego Wschodu , znana kiedyś tylko narodom azjatyckim, dziś – dzięki rozwojowi komunikacji i środków masowego przekazu – zyskuje coraz szerszą popularność wśród narodów Europy i obu Ameryk. Jest to wyjątkowo korzystne zjawisko, albowiem kuchnie orientalne, a zwłaszcza chińska, oferują wiele – zarówno pod względem wartości smakowych, jak i odżywczych.
„Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – tak pisał niegdyś Anhelme Brillat-Savarin, autor książki „Fizjologia smaku”. Oczywiście jest w tym duża przesada. Jednak udany eksperyment kulinarny jest z pewnością powodem do słusznej dumy i satysfakcji. Podstawową trudność w przyrządzaniu potraw orientalnych stanowi u nas brak niektórych charakterystycznych składników. Trudność tę można jednak przezwyciężyć, stosując różnego rodzaju substytuty. Niewątpliwie, w niektórych przypadkach, brak zastosowania oryginalnych składników wpływa na wartości smakowe danej potrawy i powoduje, że odbiega ona od formy oryginalnej, niemniej będzie na na pewno smaczna i może stanowić urozmaicenie w naszym codziennym jadłospisie.
Dla ułatwienia przygotowania specyficznych potraw orientalnych w następnych artykułach zamieścimy wykaz oryginalnych i nieznanych u nas przypraw i produktów z ich charakterystyką i ewentualnymi możliwościami zastąpienia.