Kuchnia afrykańska, podobnie jak kultura „czarnego kontynentu” ma w sobie wiele magii. Dominują w niej głównie aromatyczne potrawy mięsne (za wyjątkiem wieprzowiny), na deser serwowane są świeże, afrykańskie owoce lub słodkości w innej postaci wraz z kawą lub herbata miętową.
Powierzchnia Afryki jest duża, a każde z państw, które się na niej znajduje posiada własne przepisy i kuchenne tajniki. Niektóre z nich znane są powszechnie, np. chili, jako podstawa kuchni nigeryjskiej, a kminek kuchni egipskiej. Inne nadal pozostają nieznane Europejczykom, jak np. przyrządzanie gołębiego mięsa (uznawanego za afrodyzjak), przyprawy ze ślimaka yet, czy też prawdziwej tunezyjskie harrisy. Wiadomo jednak z pewnością, że w afrykańskiej kuchni królują zioła i przyprawy (często egzotyczne), które nadają wszystkim potrawom niepowtarzalny smak, dzięki temu, że dodawane są już na samym początku gotowania (np. afrykańskiej zupy z orzeszkami ziemnymi), co pozwala wydobyć cały ich aromat.
Obecnie można znaleźć wiele przepisów na dania afrykańskie. Jeśli zastanawiasz się, co ugotować na spotkanie ze znajomymi, świetnym pomysłem jest urządzenie wieczoru w stylu afrykańskim, z prawdziwymi afrykańskimi potrawami, np. mięsnym tadżinem, marokańską harirą, a na deser demiatsse Dakar podana z suszonymi owocami lub ciasteczkami. Można też ciekawie przygotować stół na takie afrykańskie przyjęcie – powinny na nim królować świeże, egzotyczne owoce i ciemne kolory symbolizujące upalny klimat „czarnego kontynentu”.
Mawia się, że Afryka jest ojczyzną kawy. Pewnie jest to prawdą, bowiem liczące się na światowym rynki gatunki, czyli Arabika i Robusta, uprawiane są głównie na tym kontynencie. Z kawą jest trochę, jak z winem – zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku liczy się przede wszystkim smak i aromat. W krajach afrykańskich kawę podaje się zaraz po posiłku, najczęściej jako deser.
Na podstawie KuchniaAfrykańska.pl