Home Aktualności ZUPA GRZYBOWA NA 5 SPOSOBÓW

ZUPA GRZYBOWA NA 5 SPOSOBÓW

przez Andrzej

Zupa grzybowa to jedna z najpopularniejszych zup. W Polsce szczególnie często gości na stołach  jesienią, czyli w sezonie grzybowym.  Niemal w każdym domu przyrządza się ją według innej, rodzinnej receptury, jednak za każdym razem mile zaskakuje niesamowitym smakiem i leśnym aromatem.  Co takiego ma w sobie zupa grzybowa, że nie można się jej oprzeć oraz w jaki sposób możemy ją przyrządzić? Na te pytania odpowiemy Wam w poniższym artykule.

Co w zupie grzybowej piszczy

Grzyby znane są ludziom i uprawiane od tysięcy lat.  Wbrew powszechnej opinii posiadają właściwości sprzyjające naszemu zdrowiu. Oprócz błonnika zawierają sole mineralne fosforu, wapnia, potasu i żelaza, a także dostarczają takich witamin, jak A, C, D oraz witaminy z grupy B.  Do najbardziej cenionych gatunków grzybów zalicza się borowiki szlachetne, kurki oraz boczniaki.  Nie mniej wartościowe są również popularne w naszej kuchni pieczarki.  Nie każdy wie, że grzyby,  a w szczególności takie gatunki, jak boczniak, pieczarka, borowik, jak również grzybki Hiratake oraz Shitake zawierają w swoim składnie związek chroniący przed nowotworem. Jednak osoby cierpiące na problemy trawienne powinny ograniczać ilość spożywanych grzybów z uwagi na ich ciężkostrawność.

Sposoby na zupę grzybową

Świeże czy suszone?

Zupę grzybową można przyrządzić zarówno ze świeżych, jak i suszonych grzybów.  Wszystko zależy od tego, w jakiej formie możemy je nabyć oraz jaki aromat chcemy uzyskać.   Przyrządzając zupę z suszonych  grzybów należy pamiętać, aby je wcześniej namoczyć, a następnie gotować je w tej samej wodzie. Dzięki temu aromat grzybów zostanie w pełni wykorzystany.  Z kolei przyrządzanie zup ze świeżych grzybów pozwala zachować większość ich właściwości.

Tradycyjna czy krem

Tradycyjna zupa grzybowa to prawdziwe bogactwo aromatu.  Wyczuwalne kawałki grzybów oraz innych dodatków  pozwalają cieszyć się różnorodnością smaków oraz sprawiają, że zupa jest bardzo sycąca.  Dużą popularnością cieszy się również zupa grzybowa krem, która doskonale sprawdza się jako danie na obiad, jak również jako kulinarna propozycja na eleganckim przyjęciu.  Jej delikatna konsystencja sprawia, że zupa grzybowa w tej postaci nabiera prawdziwie wykwintnego charakteru.

Tym, którzy szukają inspiracji do przygotowania wyśmienitej zupy grzybowej polecamy przepisy na stronie: http:/zakochanewzupach.pl/tag/grzybowa/

Na co dzień lub od święta

Zupa grzybowa polecana jest jako danie o każdej porze roku. W porze cieplejszej może mieć postać  lekkiej zupy z pieczarkami, jesienią i zimą – rozgrzewającego i sycącego dania. Jednak należy pamiętać, iż zupa grzybowa w wielu regionach Polski jest również tradycyjnym daniem wigilijnym. Wówczas najczęściej podawana jest z łazankami, kaszą, puree ziemniaczanym lub w postaci czystej, czyli bez śmietany i innych dodatków.

Dodatki do zupy grzybowej

Wariacji na zupę grzybową jest naprawdę wiele, a efekt końcowy zależy tak naprawdę od naszego gustu kulinarnego oraz pomysłowości. Tę aromatyczną zupę możemy bowiem podawać z takimi dodatkami, jak ziemniaki, makaron, kasza, ale również z wszelkiego rodzaju pierożkami, pasztecikami, kluseczkami, grzankami, kawałkami kiełbasy, boczku lub kurczaka, czy po prostu z chlebem.  Można również poeksperymentować z dodatkiem sera żółtego, pleśniowego, czy typu feta. Dzięki temu możemy za każdym razem zaskakiwać swoich gości nowymi smakami oraz nietypową formą podania zupy grzybowej. 

related articles

Napisz komentarz