Home Aktualności Projektowanie własnej kuchni

Projektowanie własnej kuchni

przez Andrzej

Urządzanie kuchennej przestrzeni jest zajęciem wymagającym. Praktyczny projekt wymaga uwzględnienia wielu aspektów aranżacyjnych i rozważenia wszelkich możliwych opcji. Dopiero dokładne rozplanowanie pozwoli stworzyć projekt wymarzonej kuchni.

O funkcjonalnym i wygodnym charakterze kuchni, warunkującym jakość użytkowania, decyduje wiele czynników. Istotne znaczenie będzie tu mieć nie tylko wielkość pomieszczenia i rozmieszczenie okien oraz drzwi, ale też instalacja elektryczna i łącza wodno-kanalizacyjne. Na projekty kuchni i proponowany w nich układ mebli oraz sprzętu AGD wpływają właśnie powyższe aspekty.

Jaki sprzęt AGD jest potrzebny, a jaki nie

Lokalizacja sprzętu AGD w dużej mierze jest uwarunkowana instalacjami – elektryczną i wodną, ponieważ sprzęt kuchenny wymaga zasilania. Rozwiązaniem niekomfortowym byłoby ciągnięcie przewodów przez całą kuchnię, aby podłączyć sprzęt do gniazdka. Na etapie budowy można zdecydować o rozmieszczeniu instalacji, a zwłaszcza gniazdek, jednak gdy nie mamy na to wpływu, trzeba zaadaptować projekt do istniejących warunków.

O tym, jaki sprzęt znajdzie się w kuchni decyduje się przy uwzględnieniu liczby domowników i ich codziennych zwyczajów, a także charakteru kuchni – otwarta czy zamknięta. W przypadku sporadycznego korzystania z kuchni można pominąć niektóre sprzęty, jak zmywarka, która sprawdza się w przypadku dużej rodziny. Wybrane sprzęty mogą być nieco mniejsze niż tam, gdzie regularnie przygotowywane są posiłki dla dużej ilości osób. Takie podejście pozwoli optymalnie wykorzystać przestrzeń kuchenną, tworząc wnętrze komfortowe i praktyczne.

Przy urządzaniu wnętrza trzeba pamiętać, aby kuchenka znajdowała się w miejscu, gdzie jest dodatkowo możliwość podłączenia tak niezbędnego sprzętu jak okap. Lodówka wprawdzie powinna znajdować się w pobliżu kuchenki, ale nie w bezpośrednim z nią kontakcie, ponieważ nie może być narażona na działanie źródła ciepła.

Sprzęt kuchenny to nie tylko akcesoria gospodarstwa domowego, ale też zlewozmywak czy blaty, które powinny być na wysokości dostosowanej do wzrostu użytkowników tego pomieszczenia. Przygotowywanie posiłków w pozycji niewygodnej może przyczynić się do powstania dolegliwości zdrowotnych, w konsekwencji zniechęcając do pracy w kuchni.

Zabudowa kuchni, a może jednak nie

Adaptując wnętrze kuchni do własnych potrzeb, bierze się pod uwagę różne rozwiązania aranżacyjne. Tym samym można zdecydować się na zabudowę kuchni lub pozostawić sprzęt AGD wolnostojącym. W tym przypadku trzeba jednak uwzględnić rozmiar kuchni, pamiętając, że zasady obowiązujące w dużych pomieszczeniach, nie mogą być stosowane we wnętrzach mniejszych. Tym samym zabudowa kuchni będzie możliwa tylko w pomieszczeniu większym, podczas gdy w mniejszym lepiej zdecydować się na meble modułowe bądź tworzone na zamówienie. W tym przypadku wybrany sprzęt musi być zgodny z zastosowaną aranżacją, ponieważ w całości pozostanie widoczny.

Aranżacja kuchni opiera się na praktycznym stosowaniu kilku zasad, które mają pomóc w stworzeniu praktycznego i komfortowego wnętrza, łączącego walory estetyczne i funkcjonalne.

related articles

Napisz komentarz