Home Aktualności Mięso wołowe dobrej jakości – z dostawą do domu?

Mięso wołowe dobrej jakości – z dostawą do domu?

przez Andrzej
danie z wołowiny

Nasz rodzimy rynek mięsny prężnie się rozwija i widać to doskonale na każdym kroku. Coraz częściej sięgamy po mięso nieco wyższej jakości niż przeciętnie. Stawiamy na to, które ma mniej tłuszczu, a więcej właściwości zdrowotnych, w tym też więcej składników odżywczych oraz tych zdrowych, niezbędnych tłuszczy. Przykładem takiego mięsa jest wołowina, jednak okazuje się, że trudno znaleźć sklep z dobrej jakości mięsem. Gdzie szukać mięsa wołowego dobrej jakości oraz czy można zamawiać mięso z dostawą do domu?

danie z wołowiny

Mięso wołowe – gdzie szukać mięsa dobrej jakości?

Wołowe mięso to nie lada gratka dla fanów gotowania, jednak trzeba się sporo nachodzić, by znaleźć mięso dobrej jakości, nadające się do gotowania, pieczenia, smażenia i innych czynności. W naszym kraju bardzo trudno jest znaleźć odpowiedniej jakości mięso na danie, które mamy w planach. Przede wszystkim, na bazarkach, w malutkich osiedlowych sklepach mięsnych można kupić naprawdę dobrej jakości kurczaka zagrodowego czy świnię, jednak wciąż można zauważyć spory problem z mięsem wołowym.

Jeśli już znajdziemy mięso wołowe, problem pojawia się w przypadku niekompetentnego personelu, który za dużo z takim mięsem do czynienia nie miał. Szukając mięsa na steki, proponowany jest rostbef czy antrykot – niestety, są to całkowicie inne partie krowy. Sposobem, by nie tracić ani swojego cennego czasu, ani pieniędzy, warto od razu decydować się na sklepy, które specjalizują się właśnie w wołowinie. Tam, poza fantastycznym mięsem, znajdzie się również obsługa, która doskonale zna się na mięsie tego rodzaju.

Szlachetne mięso – najlepsza wołowina na steki

Rozpoznanie, czy wołowina nadaje się do gotowania, smażenia czy pieczenia nie jest najłatwiejszym zadaniem. Nie oznacza to jednak, że jest totalnie awykonalne. W przypadku, kiedy poszukujemy antrykota, który był sezonowany na zimno, nie warto nawet spoglądać na mięso kosztujące 50 zł za 1 kg. Z pewnością tego typu mięso nie było ani sezonowane, ani zbytnio nie nadaje się na soczyste steki, których walory smakowe są w stanie wystrzelić nasze kubki smakowe w kosmos.

Najlepszą wołowinę na steki niełatwo znaleźć. Musi charakteryzować się pewnymi walorami. Przede wszystkim jakość mięsa zależy od konkretnej rasy krowy, pH otłuszczenia i przeznaczenia.

Mięso czerwone – steki wołowe wysokogatunkowe

Życie w większym mieście zobowiązuje. Z pewnością można znaleźć tam choć jeden profesjonalny sklep stacjonarny, który specjalizuje się w mięsie wołowym w 100%. Zazwyczaj znajdziemy tam nie tylko mięso w czerwonym kolorze na steki, ale również inne produkty. Pręga wołowa, mostek wołowy, ogrom polędwicy czy karkówka to fantastyczne elementy wieprzowiny, które znajdziesz w ofercie takich sklepów.

Profesjonalne sklepy z wołowiną to nie tylko mięso świeże i nie tylko same steki. Bez większego problemu powinniśmy dostać tam wołowinę sezonową na mokro oraz na sucho. Różnice pomiędzy tymi wyjątkowymi metodami są zauważalne na pierwszy rzut oka, dlatego każdy znawca wołowiny nie da się nabrać na kłamstwa sprzedawców.

Mięso wołowe z dostawą do domu – antrykot, rostbef, rib eye czy rozbratel?

Zanim zdecydujemy się zakupić mięso wołowe w danym sklepie, warto wpierw zwrócić uwagę na czas sezonowania danego mięsa. Niezwykle istotny jest w tym przypadku badanie pH. Im jest ono wyższe, tym gorzej dla mięsa, a tym samym dla nas, jako konsumentów. Wołowina nie powinna przekraczać pH wynoszącego 5,8, gdyż zbyt wysokie przyczynia się do psucia mięsa, do znacznego przyspieszenia procesów gnilnych.

W tradycyjnym sklepie, jak i w naszej ofercie znajduje się cielęcina zarówno na steki, jak i inne fantastyczne kawałki mięsa. W przypadku wołowiny można wyróżnić kilka rodzajów mięs. Przede wszystkim królują steki, jednak można zakupić także antrykot, rozbratel, rump, rib eye czy rostbef. Im piękniejszy marmurek w środku oraz intensywniejszy kolor, tym mięso może pochwalić się lepszą kwasowością.

Dobrej jakości sklep z wołowiną

Znaleźć dobry sklep z mięsem wołowym to nie lada wyzwanie. W obecnych czasach jednak ludzie znacznie częściej korzystają ze sklepów internetowych. Zakupy online to nie jest głupi pomysł. Świetnie sprawdza się to rozwiązanie u osób, które na co dzień nie mają dostępu do profesjonalnych sklepów z wołowiną. W sieci zaś znajduje się znaczna ilość takich sklepów, a ich liczba nieustannie rośnie. Przykładem tego jest Frisco. Dobra wołowina w sklepie online to niełatwy orzech do zgryzienia, dlatego warto wpierw zrobić dobry research. Z pewnością godne uwagi sklepy online będą mogły pochwalić się licznymi opiniami, które dotyczyć będą jakości cielęciny, jak i obsługi.

Sklepy online z mięsem i ogólnie z żywnością muszą mieć dobrze zorganizowaną logistykę, mięso powinno trafić do zamawiającego w ciągu maksymalnie 24 godzin. Przesyłki muszą być odpowiednio zabezpieczone, by nic im się nie stało podczas transportu. W obecnych czasach możliwa jest także dostawa bezkontaktowa, dzięki czemu zarówno klient, jak i dostawca nie muszą przejmować się ewentualnym zarażeniem.

related articles

3 komentarze

Połowa osób jedzących na mieście wybiera lokale typu street food | Magazyn Pepper - Kuchnie świata Przepisy Kulinaria 3 sierpnia 2021 - 21:30

[…] metod, pracowaliśmy nad własną recepturą, są naturalne, w składzie jest wyłącznie mięso, zioła i odrobina wody z procesu produkcji. Nie ma natomiast żadnych barwników, sztucznych […]

Odpowiedź
Coraz więcej Polaków kupuje jedzenie przez internet | Magazyn Pepper - Kuchnie świata Przepisy Kulinaria 3 sierpnia 2021 - 21:31

[…] do prania, klienci kupują przez internet także produkty świeże, takie jak owoce, warzywa i mięso. Koszyk produktów kupowanych przez sieć coraz mniej różni się składem od tradycyjnego, choć […]

Odpowiedź
W tym roku Polak zje średnio 3 kg mięsa wieprzowego więcej niż w 2013 roku | Magazyn Pepper - Kuchnie świata Przepisy Kulinaria 3 sierpnia 2021 - 21:32

[…] Obecnie w Polsce mięso jest tańsze niż w poprzednich miesiącach i latach, co oczywiście przełożyło się na […]

Odpowiedź

Napisz komentarz