Home Aktualności Perfekcyjną kawę można przyrządzić samodzielnie

Perfekcyjną kawę można przyrządzić samodzielnie

przez Andrzej
parzenie kawy - kawa

Nowoczesne ekspresy pozwalają zaprogramować napój wedle własnej receptury

Za naciśnięciem kilku przycisków w nowoczesnym ekspresie możliwe jest przygotowanie napoju wedle własnego gustu i upodobań smakowych. Wystarczy zadbać o dobry gatunek kawy, a pozostałe czynności wykona już samo urządzenie. Można zaprogramować objętość wybranego napoju, ulubione proporcje kawy i mleka, pożądaną temperaturę parzenia, a nawet podgrzać filiżanki.

Przy zakupie ekspresu trzeba wziąć pod uwagę, jaki rodzaj kawy najbardziej lubimy pić i jakie mamy oczekiwania wobec danego urządzenia. Najnowocześniejszy sprzęt umożliwia utworzenie nawet sześciu indywidualnych profili użytkownika, przez co każdy członek rodziny może zaprogramować napój według własnych preferencji.

– Dzięki nowoczesnym ekspresom ciśnieniowym możemy się cieszyć smakiem perfekcyjnej kawy także w domowym zaciszu, i to niezależnie od tego, czy preferujemy aromatyczne espresso, kremowe cappuccino czy delikatne caffe latte – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Jakub Gawroński, dyrektor marketingu De’Longhi Polska.

Każdy wytrawny kawosz ma nie tylko swój ulubiony rodzaj kawy, lecz także sprawdzoną recepturę jej przyrządzenia. Żeby wydobyć z napoju pełny smak i aromat, trzeba się zastosować do kilku podstawowych zasad. Sekret tkwi między innymi w odpowiednim parzeniu.

– Jednym z najważniejszych czynników jest temperatura parzenia. Powinna ona wynosić 88–96 stopni Celsjusza. Równie istotnym elementem jest stopień zmielenia ziaren. Ważne, aby młynek w ekspresie miał szeroki zakres regulacji. Przykładowo ekspresy automatyczne De’Longhi wyposażone są w stalowy młynek żarnowy z trzynastostopniową regulacją poziomu zmielenia ziaren – tłumaczy Jakub Gawroński.

Mocno palone ziarna trzeba zmielić trochę grubiej, z kolei te łagodnie palone, czyli bardzo jasne, można nieco drobniej. Bariści zachęcają, aby nie przywiązywać się do jednego smaku kawy, lecz wciąż eksperymentować i poszukiwać nowych gatunków.

– Wybór rodzaju kawy zależy od naszych upodobań smakowych. Bariści używają zazwyczaj mieszanek przygotowanych z 3 lub 4 odmian ziaren. Musimy pamiętać, że ziarna kawy są podatne na wietrzenie i przejmowanie zapachów z otoczenia. Powinny być więc przechowywane w suchym i zamkniętym opakowaniu – podkreśla Jakub Gawroński.

Nowoczesne ekspresy, spieniając mleko, wykorzystują tylko taką jego ilość, która jest potrzebna do przygotowania mlecznej pianki. Termiczna izolacja karafki i możliwość przechowywania w lodówce sprawi, że będzie ono zawsze świeże i odpowiednio schłodzone.

– W przypadku ekspresów wyposażonych w automatyczny system mleczny za cały proces odpowiada maszyna. To ona zapewnia nam idealną mleczną piankę. Nam pozostaje jedynie zadbać o mleko. Najlepiej spienia się mleko schłodzone tłuste lub półtłuste – dodaje Jakub Gawroński.

Nowoczesne ekspresy są także wyposażone w podgrzewacze filiżanek, by dłużej cieszyć się temperaturą ulubionego napoju.

Źródło: Agencja Informacyjna Newseria Lifestyle

related articles

Napisz komentarz