Home Aktualności Gwiazdka Michelin dla warszawskiej restauracji Senses

Gwiazdka Michelin dla warszawskiej restauracji Senses

przez Andrzej
gwiazdka michelin - senses

Druga polska restauracja otrzymała gwiazdkę Michelin. Po Atelier Amaro do grona najlepszych restauracji świata dołączył warszawski lokal Senses, w którym szefem kuchni jest Andrea Camastra. To kolejne w tym roku wyróżnienie dla Senses. W styczniu restauracja trafiła na prestiżową listę największych odkryć gastronomicznych The Diners Club 50 Best Discovery Series.

W czerwonym przewodniku Michelin „Main Cities of Europe 2016”, który ukazał się 9 marca, kuchnię serwowaną w Senses określono jako innowacyjną, elegancką i nowoczesną. Inspektorzy Michelin docenili przede wszystkim połączenie tradycyjnych smaków z nowoczesnym podejściem do gotowania. Andrea Camastra przyznaje, że gwiazdka Michelin to największy dowód uznania dla każdej restauracji i każego szefa kuchni. Zapewnia jednak, że wyróżnienie to nie wpłynie na pracę jego zespołu.

– Nie jesteśmy tutaj, żeby polować na gwiazdki Michelina. Jesteśmy tutaj, żeby osiągnąć doskonałość. Koncentrujemy się na tym, by jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Musimy pracować tak samo, jak dotąd, gwiazdki niewiele tutaj zmieniają – mówi Andrea Camastra agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

To nie pierwsze wyróżnienie dla lokalu Camastry. W przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy restauracja zdobyła m.in. wyróżnienie przewodnika Michelin w postaci trzech kompletów sztućców, a także czterech kucharskich czapek przyznawanych przez przewodnik „Gault et Millau”. Ponadto w styczniu, jako jedyny polski lokal gastronomiczny, Senses trafiła na listę największych odkryć gastronomicznych w ośmiu rejonach świata Diner’s Club Best Discovery Series. Andrea Camastra twierdzi, że jest to pomyślna wiadomość nie tylko dla jego restauracji, lecz także dla całego kraju.

– Dobrze jest wiedzieć, że potrafimy być konkurencyjni na światową skalę. Miejsca tego typu bywają dosyć monotonne, a my mieliśmy szansę zaprezentować kraj, któremu wiele jestem winien. Jestem więc bardzo szczęśliwy, nie tylko z powodu restauracji, lecz także całego kraju – mówi Andrea Camastra.

Współwłaściciel i szef kuchni Senses jest pół Francuzem, pół Włochem od blisko pięciu lat mieszkającym w Polsce. Praktykował m.in. w La Mirabelle w Luksemburgu, Fisherman’s Lodge w Newcastle i warszawskim Atelier Amaro, gdzie pełnił funkcję sous-chefa. Jest laureatem nagrody Szef Jutra „Gault et Millau 2015” oraz wielu innych międzynarodowych odznaczeń, m.in. Chef of The Year North England. Andrea Camastra twierdzi, że recepta na sukces w branży gastronomicznej to przede wszystkim doskonała technika i stosowanie najlepszej jakości produktów.

– Jeżeli połączysz te dwie rzeczy, to osiągniesz bardzo wysoki poziom i zapewne to jest droga do uzyskania gwiazdek. Wcześniej pracowałem w wielu restauracjach, które miały gwiazdki Michelina i wiem, że trzeba po prostu pilnować poziomu i dodać odrobinę kreatywności. To jest ta nieuchwytna granica między tym, co zwykłe i niezwykłe – mówi Andrea Camastra.

Dotychczas jedyną polską restauracją, która mogła się pochwalić posiadaniem gwiazdki Michelin, była warszawska Atelier Amaro, która wyróżnienie to otrzymała w 2013 roku. W tegorocznej edycji czerwonego przewodnika lokal Wojciecha Modesta Amaro utrzymał gwiazdkę po raz trzeci. Poza tym, oprócz gwiazdki dla Senses, Michelin przyznał także „sztućce” aż 52 polskim restauracjom oraz wyróżnienie Bib Gourmand dla trzech lokali.

Źródło: Agencja Informacyjna Newseria Lifestyle

related articles

Napisz komentarz