Home Aktualności Na czym polega uzdatnianie wody do celów spożywczych?

Na czym polega uzdatnianie wody do celów spożywczych?

przez Andrzej
uzdatnianie wody

Zasoby czystej wody stale ulegają zmniejszeniu. Wszystko przez wzrastające skażenie środowiska. Na szczęście coraz lepiej poznawane są substancje zanieczyszczające wodę. Dzięki temu powstają coraz bardziej doskonałe metody oczyszczania i uzdatniania wody potrzebnej do celów spożywczych.

Na czym polega uzdatnianie wody?

Uzdatnianie wody polega na przeprowadzeniu różnych procesów, mających na celu dostosowanie jej właściwości fizykochemicznych zgodnie z jej przeznaczeniem. Procesy uzdatniania wody od lat się nie zmieniły. Jedynie wykorzystywane w nich technologie są ulepszane. Dzięki temu można jeszcze bardziej efektywnie usuwać z niej zanieczyszczenia. Do podstawowych procesów uzdatniania wody zalicza się m.in.: napowietrzanie, filtrację, wymianę jonową, procesy membranowe i doczyszczanie wody. Procesy te wymagają zastosowania specjalnych urządzeń lub filtrów, które są dostępne np. w ofercie firmy Global Water Sp. z o.o.

Etapy uzdatniania wody

Uzdatnianie wody to proces wielostopniowy i skomplikowany. Zaczyna się w zakładach wodociągowych, a kończy w gospodarstwie domowym. Na początku musi ona zostać wstępnie oczyszczona. Służy do tego proces mechanicznego przefiltrowania i usunięcia piasku. Następnie wodę się utlenia, aby mogła zostać poddana zabiegowi klaryfikacji. W trakcie tego procesu woda przechodzi flokulację, w wyniku której wytrącają się osady z koloidów. Później wodę się filtruje i oczyszcza biologicznie. Aby mieć pewność, że jest ona wolna od szkodliwych substancji, oczyszcza się ją ponownie oraz chloruje.

Czym powinna się charakteryzować woda do celów spożywczych?

Woda jest najczęściej wykorzystywanym surowcem w przemyśle spożywczym. Stosuje się ją do płukania, mycia, blanszowania, pasteryzacji, ogrzewania lub chłodzenia oraz jako składnik produktów. Musi ona zatem spełniać odpowiednie normy. Również woda, która płynie z domowych kranów musi być odpowiednio oczyszczona.
Woda przeznaczona do spożycia i stosowana w gospodarstwach domowych nie może być szkodliwa dla zdrowia człowieka i zwierząt. Powinna być również smaczna i czysta. Nie może zawierać szkodliwych bakterii takich jak np. Eschericha coli, zawiesin oraz manganu i żelaza powyżej ustalonych norm. Powinna jednak zawierać sole wapnia i magnezu oraz rozpuszczony dwutlenek węgla. Istotne jest także, aby zawierała dużo mikroelementów. Jeśli boimy się, że woda dostarczana do naszego gospodarstwa domowego nie jest wystarczająco oczyszczona lub chcemy ją dodatkowo uzdatnić, możemy zainwestować w różnego rodzaju urządzenia, które nam w tym pomogą.

Urządzenia do uzdatniania wody w gospodarstwie domowym

W warunkach domowych przeważnie stosuje się filtry, które uzdatniają wodę wodociągową lub studzienną. Najczęściej stosowane wkłady filtracyjne to: membrany, filtry węglowe oraz ceramiczne. Dzięki nim można dokładnie uzdatnić wodę, np. w kuchni, do celów spożywczych. Filtry można zamontować szafce pod zlewozmywakiem. Często stosuje się również zmiękczacze wody oraz jonizatory, np. z firmy Global Water. Woda jonizowana ma właściwości lecznicze oraz przywraca równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.

Jeśli mamy problem z doborem odpowiedniego urządzenia do naszego gospodarstwa domowego, zawsze można zwrócić się o pomoc do fachowców, np. z Global Water. Dzięki wiedzy i doświadczeniu dobiorą oni idealny dla naszych potrzeb system uzdatniania wody.

related articles

Napisz komentarz