Home Aktualności W jaki sposób można się pozbyć zużytego oleju roślinnego?

W jaki sposób można się pozbyć zużytego oleju roślinnego?

przez Andrzej
zużyty olej roślinny

Dobra kuchnia bez oleju nie istnieje. W zależności od rodzaju używamy go do smażenia mięs, jako bazę do niektórych sosów czy jako dodatek uzupełniający smak ulubionej sałatki. I o ile domowe gotowanie przynosi małe ilości zużytego oleju, o tyle w lokalu gastronomicznym jego ilość jest niewspółmiernie większa. W jaki sposób restauracje powinny utylizować stary olej, tak aby proces odbywał się z jak największą korzyścią dla środowiska?

Aby olej się nie zepsuł, np. nie zjełczał, należy przechowywać go w zamknięciu, bez kontaktu ze światłem i wysoką temperaturą. Dzięki temu długo pozostanie świeży. W samym procesie smażenia bardzo ważna jest częsta wymiana oleju na patelni. – Najlepiej, jeżeli odbywa się ona po każdym pojedynczym przygotowaniu potrawy – radzi specjalista z firmy Euro Eko zajmującej się wywozem zużytego oleju – Wiele zależy także od rodzaju. Do smażenia wybierajmy takie oleje, które są mniej podatne na utlenianie m.in. olej rzepakowy, palmowy oraz oliwę z oliwek. Smażąc np. na oleju kukurydzianym już w trakcie pierwszego smażenia mogą zacząć uwalniać się związki szkodliwe dla zdrowia – dodaje.

Do wyrzucenia jest każdy olej, na którym wytworzyła się piana. Tak samo należy postąpić z tym, który ściemniał i nieprzyjemnie pachnie, dymi i nie wrze po podgrzaniu. Należy się go wtedy pozbyć, jednak jak zrobić to najlepiej? W domowych warunkach wystarczy pozwolić olejowi ostygnąć, a następnie przelać go do naczynia, dokładnie zamknąć (dobrym rozwiązaniem może być butelka) i wyrzucić. Możemy także wygospodarować większy pojemnik. Warto pamiętać, że gorącego oleju nie można wlewać do kanalizacji, np. zlewu lub toalety, bo kiedy ostygnie, stanie się twardy i może zapchać rury.

Inaczej powinna przebiegać utylizacja oleju w lokalach gastronomicznych wszelkiego rodzaju. W restauracji oleju używamy na dużo większą skalę niż w domowej kuchni – dobrym wyjściem będzie oddawanie go specjalistycznym firmom, które zajmują się odbiorem zużytego oleju i innych tłuszczów. W Polsce jest kilkanaście większych przedsiębiorstw oferujących tego typu usługi. Warto poszukać w sieci kilku adresów i zapoznać się z ich ofertą. Zwróćmy uwagę na doświadczenie i okres obecności firmy na rynku. Jeżeli przedsiębiorstwo może pochwalić się na swojej stronie internetowej wyróżnieniami i nagrodami w prestiżowych konkursach, to jest to dobry znak i podstawa do zaufania właśnie tej firmie. Tak samo dobrze świadczy lista klientów korzystających z usług firmy, z kolei lokalizacja nie jest ważnym kryterium. Dobre, duże przedsiębiorstwa posiadają filie w każdym większym mieście, są zatem w stanie dotrzeć niemal do każdej restauracji. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na to, co wlicza się w cenę usługi. Najlepiej będzie, jeżeli to firma odpowiedzialna za wywóz oleju zaopatrzy nas w specjalny pojemnik, po czym jej pracownicy go odbiorą. – Jeżeli zależy nam na ekologii, warto wybrać specjalistów, którzy, tak jak w Euro Eko, posiadają specjalne zezwolenia umożliwiające ostateczny recykling zużytego oleju lub handel – dodaje pracownik kieleckiej firmy. – W ostatnich czasach powstało wiele małych zakładów, które za niewielkie pieniądze zabiorą od nas olej. Jednak w ich przypadku usługa na pewno nie będzie ani ekologiczna, ani komfortowa. Lepiej zaufać fachowcom działającym na dużą skalę.

related articles

Napisz komentarz