Sprzęt gospodarstwa domowego kupowany jest nie tylko ze względów praktycznych. Czasem na decyzję konsumencką wpływa moda czy też niepowtarzalny design niż walory użytkowe. A co z piekarnikiem do zabudowy? Na co zwrócić uwagę, kiedy decyzja o zakupie została podjęta?
Gazowy lub elektryczny
Decydując się na piekarnik do zabudowy zasilany gazem, należy pamiętać, że rynek jest mocno ograniczony. Coraz więcej producentów oferuje wyłącznie piekarniki elektryczne, twierdząc, że tego oczekują współcześni konsumenci. Dlatego też trudniej będzie dobrać ten zasilany energią elektryczną. Kupując piekarnik gazowy, zwłaszcza kiedy zamierza się korzystać z butli (niezłe rozwiązanie na działce czy w domku letniskowym), należy zwrócić uwagę, na to, czy w wyposażeniu znajdują się dodatkowe dysze. Na szczęście można je dokupić, ale generuje to dodatkowe koszty.
Duży wybór
W poszukiwaniu elektrycznego piekarnika, klient może liczyć na kilka rodzajów. Tradycyjny ma wymiary ok. 60x60x60 cm i może mieć od kilku do kilkunastu funkcji. Kompaktowy ze względu na mniejsze wymiary (45x60x60) wybierany jest zwłaszcza w mniejszych kuchniach. Ze względu na funkcje kompaktowy piekarnik do zabudowy można podzielić na kolejne kategorie. Tradycyjny – działa jak standardowy piekarnik – gorące powietrze rozprowadzane jest wewnątrz komory piekarnika. Parowy – służy do pieczenia i gotowania na parze, co pozwala na mniejszą stratę wartości odżywczych w przyrządzanym pożywieniu. Z funkcją mikrofali – połączenie piekarnika i kuchenki mikrofalowej – niezłe rozwiązanie w przypadku, kiedy w domu nie ma mikrofali i często odgrzewa się jedzenie. Można także spotkać piekarniki parowe z funkcją pieczenia standardowego – urządzenie uniwersalne pozwalające na gotowanie na parze czy pieczenie chleba.
Cena i eksploatacja
Mając upatrzony model, na koniec warto porównać koszty. Nie tylko cenę, ale także okres gwarancyjny oraz zużycie energii. Kalkulator lub arkusz kalkulacyjny mogą być przydatne.