Home Aktualności Ziemniaki, cebula i kapusta połowę tańsze niż przed rokiem

Ziemniaki, cebula i kapusta połowę tańsze niż przed rokiem

przez Andrzej

Ziemniaki, cebula i kapusta połowę tańsze niż przed rokiem. Pomidory i ogórki będą tanieć, bo krajową produkcję zastępuje import

Ceny większości krajowych warzyw i owoców są dużo niższe niż w 2013 roku. Ziemniaki, cebula i kapusta są o połowę tańsze. O połowę spadła również cena cytryn. Ogórki i pomidory są nieco droższe, ale w kolejnych tygodniach zwiększy się oferta produktów importowanych, co powinno przyczynić się do obniżek cen.

– O tej porze roku już wchodzi na polski rynek owoców i warzyw import. Jest to uzasadnione cenami, bo polska produkcja szklarniowa jest dużo droższa niż importowana – mówi agencji Newseria Biznes Małgorzata Skoczewska z Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach.

W ofercie hurtowej dostępne są jeszcze krajowe ogórki, ale za kilogram trzeba płacić ok. 5,5?7 zł. Kilogram importowanych jest tańszy – między 4,2 a 5 zł. Również pomidorów z importu będzie w najbliższych miesiącach przybywać – na razie dostępna jest pełna oferta odmian krajowych. Cena pomidorów malinowych waha się w przedziale 6?9 zł za kilogram.

– Z warzyw importowanych jest już cukinia, bakłażan, papryka i oczywiście ogórki. Ta oferta będzie się rozszerzała ze względu na to, że część szklarniowych czy produkowanych w tunelach polskich warzyw będzie znikała w okresie zimowym z rynku – dodaje Skoczewska. – W sprzedaży nadal będzie krajowy koperek i natka, ale na początku przyszłego roku będzie to już oferta importowa.

W najbliższych miesiącach przybywać też będzie importowanych cytrusów.

– Im bliżej świąt Bożego Narodzenia, tym oferta będzie większa, czyli mandarynki, grejpfruty, pomarańcze i cytryny, których cena jest teraz bardzo atrakcyjna ? od 5,5 zł. Jeszcze dwa miesiące temu ceny nawet w ofercie hurtowej były powyżej 10 zł – mówi Małgorzata Skoczewska.

Jak podkreśla, w ostatnich miesiącach ceny większości krajowych warzyw i owoców były dużo niższe niż przed rokiem. To m.in. zasługa ciepłej jesieni.

– Nie ma potrzeby przechowywania, ogrzewania, czyli dowożenia owoców i warzyw w specjalnych samochodach, bo pogoda pozwala na sprzedaż bezpośrednio z samochodów. Jeśli gwałtownie obniży się temperatura, można spodziewać się nieznacznego wzrostu cen, jednak nic nie zapowiada tego wzrostu – dodaje.

Krajowe ziemniaki, cebula i kapusta są o połowę tańsze w porównaniu z 2013 rokiem i ta tendencja utrzymuje się na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy. Jest to wynik dużego urodzaju.

– Dużo jest też marchwi i jabłek. Szacuje się, że w tym roku zbierzemy 3,2 mln ton jabłek. To bardzo dużo. Przy braku możliwości sprzedaży na rynki wschodnie krajowy rynek nie bardzo jest w stanie wchłonąć taką ilość owoców ? mówi Skoczewska. – Jabłka nadal są bardzo tanie, bo ceny w ofercie hurtowej kształtują się między 0,8-1,1 zł za kg w zależności od odmiany i klasy jakości.

Źródło: Agencja Informacyjna Newseria Biznes

related articles

Napisz komentarz