Home Aktualności Zmiękczanie wody w przemyśle spożywczym – dlaczego jest takie ważne

Zmiękczanie wody w przemyśle spożywczym – dlaczego jest takie ważne

przez Andrzej
zmiękczanie wody

Woda stosowana do celów spożywczych niejednokrotnie musi spełniać tak rygorystyczne warunki, jak ta, która znajduje się w naszych kranach. Wiąże się to z faktem, że woda używana w tego rodzaju przemyśle służy na przykład do płukania i mycia, chłodzenia, produkcji pary, a także do sprzątania i pracy z maszynami.

Co to jest zmiękczanie wody?

Wiele razy, najczęściej w odniesieniu do pracy pralek lub w reklamach proszków do prania, słyszy się o twardej wodzie. Co to oznacza? Woda jest twarda wtedy, kiedy jest nasycona związkami magnezu i wapnia. Wówczas, podczas pracy danej maszyny z wodą, na przykład bębna pralki (ale również podczas gotowania wody na herbatę), osadza się tak zwany kamień. Kamień osadzający się w pralce jest jednym z głównych powodów, dla których się ona psuje – widać więc, jak niekorzystnie działa on na urządzenia. Zmiękczanie wody to nic innego, jak eliminowanie z niej szkodliwych dla maszyn składników, które powodują, że jest ona twarda. Firma Global Concepts Polska 2000 zajmuje się sprzedażą profesjonalnych urządzeń do uzdatniania wody – stacji zmiękczania wody oraz różnego rodzaju filtrów.

Dlaczego miękka woda w przemyśle spożywczym jest tak ważna?

Poddawanie wody procesowi zmiękczania jest niezwykle ważne w przemyśle spożywczym. Woda bowiem służy w nim nie tylko jako składnik różnych produktów, ale także jako ogniwo pomagające w procesie produkcji. Wszystkie przedsiębiorstwa pracujące w przemyśle spożywczym do produkcji potrzebują wysokiej jakości wody – nieważne, czy jest to producent napojów i alkoholi, zakład mięsny, mleczarnia czy piekarnia. Taka woda jest również potrzebna do chłodzenia, płukania i tworzenia pary wodnej, aby określone maszyny działały poprawnie i wydajnie. W sytuacji, gdy używana woda okazuje się za twarda, ma to zły wpływ nie tylko na produkty, ale również same maszyny służące do ich wytwarzania. Podczas pracy z taką wodą w różnych miejscach urządzenia odkłada się kamień, który może prowadzić do jej zniszczenia, ale również zmniejsza efektywność ogrzewania i może przyczynić się do podniesienia zużycia paliwa – części maszyny bowiem, na których osadza się kamień, muszą wykonywać większą pracę oraz zmagać się z dodatkowym obciążeniem. Zmiękczanie wody nie ogranicza się tylko do eliminowania z niej związków magnezu i wapnia – podczas tego procesu zostają one bowiem zamienione na jony sodu.

Pamiętać jednak trzeba, że zmiękczanie wody to nie jedyny proces w drodze do tego, aby była ona odpowiednio przygotowana do użycia w przemyśle spożywczym. Przed tą czynnością trzeba ją również uzdatnić, często należy ja poddać procesowi odżelaziania i odmanganiania po to, aby usprawnić proces wymiany jonów. Firma Global Concepts Polska 2000 zajmuje się sprzedażą systemów nie tylko do zmiękczania wody, ale również jej uzdatniania. Dzięki uzdatnianiu wody podnosi się bezpieczeństwo spożywanej żywności, a co za tym idzie – stan zdrowia całego społeczeństwa.

related articles

Napisz komentarz